Mala som slabé špinenie na začiatku tehotenstva. Pomôže mi Utrogestan a kľudový režim?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

prvý deň poslednej menštruácie som mala 9.1.2023 a podľa vykonaných tehotenských testov som tehotná. Vo štvrtok som navštívila gynekológa ako urgentný prípad. Jednorazovo som slabunko špinila. S odstupom času si nie som istá, či “špinenie” nebolo spôsobené iba zafarbením toaletného papiera. Teda ani neviem, či som reálne vôbec špinila.

Prvú prehliadku mám naplánovanú až na 3.3.2023.

Doktor mi ešte pred začatím samotnej prehliadky podľa dátumu poslednej MS vypočítal, že by som mala byť v 5. týždni, hoci sestrička mi to vypočítala na 6. týždeň + 3 dni.

Na ultrazvuku už bolo vidno aj akciu srdiečka plodu. No doktor mi povedal niečo v zmysle, že mám na maternici nejakú perforáciu, kedy by sa za istých okolností mohla zlúčiť placenta s maternicou. Aj keď som ho žiadala o dovysvetlenie, nakoľko mi to vysvetľoval odborne a veľmi som tomu nerozumela, nič viac mi k tomu nepovedal. Len mi nasadil Utrogestan 1-0-1 a kľudový režim a vypísal ma na PN.

Do akej miery môže byť táto situácia vážna a čo to vlastne znamená?

Dá sa to napraviť kľudovým režimom a užívaním Utrogestanu?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že išlo o hematóm - zrazeninu, ktorá sa vytvorila medzi placentou a maternicou. Pokiaľ by sa hematóm zväčšoval, mohla by sa placenta odlúčiť a potratili by ste. Aktuálne sa nič viac urobiť nedá. Iba oddychovať a užívať doporučenú liečbu. Je veľká šanca, že sa nález stabilizuje, hematóm vstrebe a všetko bude v poriadku.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník