Mám iný termín pôrodu podľa menzesu a iný podľa 4D ultrazvuku. Ktorý je správny?

Zodpovedané
24. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom určenia dátumu pôrodu. Oficiálne som v 39+3tt a môj gynekológ mi vypočítal termín pôrodu na 28.11.2021 s tým, že posledná menštruácia bola 4.2.2021. Bolo to skôr len také slabé špinenie.

Keď sme boli na 4D u druhého lekára, tak po všetkých meraniach a skríningu napísal termín 15.11.2021.

Viem, že lekári v nemocnici sa riadia dátumom v knižke, ale mám obavu z dlhšieho prenášania, pripadne z toho, čo by sa mohlo stať s plodovou vodou. Nechcem, aby to ublížilo bábätku.

Aký je Váš názor?

Mám o tom informovať v nemocnici vyšetrujúceho lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovisko, kde budete rodiť o tom informovať môžete, ale podstatný je posledný menzes + ultrazvuk, ale v prvom trimestri (cca 12gt.).

V knižke máte určite zapísaný aj údaj o meraní v tomto týždni tehotenstva. Pokiaľ dieťatko odpovedalo vypočítanej veľkosti podľa menzesu na konci prvého trimestra, tak máte termín pôrodu od gynekológa určený správne a je potrebné sa ho držať.

S plodovou vodou sa nestane nič. Sleduje sa funkcia a zrelosť placenty. Meraním prietokov vieme či funguje správne a či má dieťatko dostatok kyslíka a živín. Pripomínam, že je úplne normálne porodiť plus - mínus 2 týždne okolo stanoveného termínu pôrodu.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník