Môže byť pri treťom dieťati problém, ak mi po druhom pôrode nepichli injekciu pri Rh inkompatibilite?

Zodpovedané
26. sep 2022

Dobrý deň,

mám Rh faktor krvi negatív a manžel pozitív. V prvom tehotenstve mi v priebehu tehotenstva brali krv na protilátky, vždy to bolo negatívne. Dcéra sa narodila s Rh faktorom pozitív a tak mi po pôrode dali injekciu (aby si telo nerobilo protilátky v budúcich tehotenstvách).

Potom som bola znova tehotná, rovnako v tehotenstve brali krv na protilátky a vždy vyšli negatívne. Po pôrode však už nikto nezisťoval akú má druhé dieťa krvnú skupinu ani Rh faktor, a ani mi teda ďalšia injekcia nebola podaná. Teraz neviem, či je to v poriadku, ak by malo toto druhé dieťa tiež opačný Rh faktor (čo teda neviem či má).

Tá injekcia po prvom pôrode už funguje na celý život a protilátky sa mi už nevytvoria, alebo je možné, že pri teoretickom treťom tehotenstve by mohol byť problém?

Vedeli by ste mi prosím vysvetliť, či bolo niečo zanedbané alebo sa to už bežne takto rieši, že Rh faktor sa u ďalších deti nerieši lebo to netreba?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

mám iba skúsenosť s bežným vyšetrovaním krvnej skupiny novorodenca pri krvnej skupine Rh - u matky, aj u viacrodičiek. Zároveň sa realizuje tzv. Coombsov test. Ak je tento test pozitívny a dieťatko má krvnú skupinu Rh +, už anti-D globulín nepodávame. V ďalšom tehotenstve sa následne kontroluje hladina protilátok.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník