Môže gynekológ robiť preventívnu prehliadku, keď mám mykotickú infekciu?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

bola som u gynekológa na ster s mykotickou infekciou. Počas návštevy mi zároveň urobil preventívnu prehliadku.

Je možné to takto robiť?

Nedostanem infekciu krčka?

Keď je infekcia v pošve, tak je aj krčok infikovaný?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže. Ideálne ale samozrejme je, aby tam nebola prítomná žiadna infekcia, aby neboli náhodou skreslené výsledky cytologických vyšetrení.

Vo výsledku Vám môže dôjsť tzv. ASCUS. To znamená nešpecifické bunkové zmeny, ktoré môžu značiť prebiehajúci zápal ale aj bunkové predrakovinové zmeny. V tom prípade sa doporučuje nález preliečiť a skontrolovať s odstupom 4 - 6 mesiacov.

Mykóza Vám zápal krčka maternice nespôsobí. Toho sa neobávajte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník