Môže sa Downov syndróm vyskytnúť 2x po sebe?

Zodpovedané
24. mar 2023

Dobrý deň,

v prvom tehotenstve mi bol amniocentézou potvrdený Downov syndróm a rozhodli sme sa pre ukončenie. Teraz som znovu tehotná. Keď ma genetik pripravoval na to, že všetky screeningy už budú pozitívne v každom tehotenstve na základe toho prvého plodu, dostala som výsledky tripple testov s výsledkom 1:90 a prepadla ma panika.

Je možné, že by sa nám to stalo opäť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Downov syndróm je vo veľkom percente vecou náhody, kedy nastane vo vývoji chyba pri rozdelovaní chromozómov.

Určitom malom percente však môže ísť aj od dedičnú formu.

V každom prípade, výsledok 1:90 ešte nič neznamená. Je potrebné sa dopátrať ku konkrétnemu výsledku genetickým testovaním. Či už amniocentézou alebo NIPT.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník