Môže tehotenstvo prosperovať i napriek tomu, že maternica bola prázdna?

Zodpovedané
1. júl 2021

Dobrý deň,

podľa menštruácie by som mala byť v 4. týždni + 5 dní, hCG v krvi bolo 1232. Tehotenské testy sú pekne silné, ale na ultrazvuku lekár nevidel v maternici ani vak. Znepokojil ma. Vraj sa najskôr jedná o mimomaternicové tehotenstvo, ale určiť s istotou to nevie.

Objednal ma o 4 týždne po dovolenke na kontrolu.

Nie je to neskoro?

Môže tehotenstvo prosperovať i napriek tomu, že maternica bola prázdna?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri pár dní meškajúcom menzese sa na ultrazvuku nemusí jednoznačne zobraziť gestačný vačok, pretože oplodnenie mohlo nastať aj neskôr ako v 14. deň menštruačného cyklu. Viditeľná je jednoznačne vysoká sliznica. Podľa môjho názoru ešte môže ísť aj o prosperujúce tehotenstvo.
Je však potrebný kontrolný ultrazvuk, ideálne aj skôr ako o 4 týždne.

Ale v prípade, že by nastúpili bolesti v pravom alebo ľavom podbruší, alebo by ste začali špiniť, bezodkladne vyhľadajte zastupujúceho gynekológa alebo gynekologickú pohotovosť.

Držím palce

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník