Musím po dvoch sekciách znova rodiť cisárskym rezom?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

zaujíma ma, či je veľké riziko mať tretie dieťatko po dvoch sekciách.

Je vtedy automatické, že aj tretie dieťa pôjde cisárskym?

Prvé dve tehotenstvá boli bezproblémové. Zdravotný stav mám teraz v poriadku. Len mám v prsníku maličké cysty. Lekár na sone mi povedal, že dojčením by sa odstránili, je to pravda? Treba ísť na nejaké vyšetrenia pred tehotenstvom?

Prvá sekcia bola pred 11 rokmi a druhá pred 8 rokmi.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

každé ďalšie operačné riešenie je komplikovanejšie a to pre nepredvídateľný nález z pohľadu zrastov, ktoré sa Vám v rámci hojenia vytvorili.

Je väčšie riziko nechceného poranenia okolitých orgánov. Tiež miesto jazvy na maternici býva v niektorých prípadoch stenčené natoľko, že pri sekcii prakticky stenu maternice ani nenachádzame a viditeľný je vyslovene iba vak blán s presvitajúcou časťou bábätka, ktoré nalieha.

Treba si uvedomiť, že je tam určité riziko ruptúry maternice v danom mieste, predovšetkým pri nástupe kontrakcií a vypudenie dieťaťa do dutiny brušnej, čo je život ohrozujúcou komplikáciou. Preto si myslím, že by bolo vhodnejšie keby ste rodili opakovane sekciou. Sú ale pracoviská, ktoré so spontánnym pôrodom po dvoch sekciách nemajú problém. Predovšetkým ak je odstup od posledného cisárskeho rezu niekoľko rokov ako u Vás.

Čo sa týka cýst v prsníku, nález som nevidela, preto sa bližšie vyjadriť neviem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník