Sú hraničné prietoky v 35. týždni nebezpečné?

Zodpovedané
25. júl 2021

Dobrý deň,

som v 35. týždni a včera na poradni mi pozrel gynekológ aj prietoky. Vraj sú hraničné, ale zatiaľ ok. Nemám sa obávať. O týždeň idem ešte naposledy k nemu, ešte raz ich skontroluje.

Bábätko zodpovedá celkovo týždňu tehotenstva až na to, že bruško je o týždeň menšie. Vraj si nemám robiť starosti, ale ja som v strese.

Môže to nejako bábätko ohroziť?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že je bruško bábätka o týždeň menšie, nič neznamená. Dieťatko mohlo byť v tej chvíly iba viac natiahnuté, meranie mohlo byť limitované polohou bábätka alebo bude mať proste štíhlejšie bruško. Do 30gt. tehotenstva sú detičky viac menej symetrické a odpovedajú danému týždňu gravidity (plus mínus týždeň), po 30gt. už veľmi zaváži genetika. Aká ste vysoká Vy, Váš partner, koľko ste vážili pri narodení a podobne. Preto majú niektoré novorodeniatka pri pôrode 2500 g, iné zase 4500 g.

Čo sa týka prietokov, neviem presné hodnoty aké boli namerané. Ale hraničný výsledok mohol byť spôsobený napríklad Vašou polohou na chrbte. Prípadne si dieťatko na niektorom mieste pritláčalo pupočník. Teda išlo o prechodný stav. Ležte preto skôr na boku. Pokiaľ sa Váš gynekológ neobával, určite sa nemusíte obávať ani Vy.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník