Tehotná krátko po pôrode s komplikáciami - sú tu nejaké riziká?

Zodpovedané
24. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, ostala som tehotná krátko po ťažkom pôrode (veľká krvná strata, neliečená preeklampsia ktorá vyústila po pôrode do trombózy a embólie) a ostal vo mne obrovský strach či moje telo zvládne ďalšie tehotenstvo. Rodila som spontánne ale ten strach, že môžem opäť čeliť niečomu podobnému je vo mne veľký a mám strach, že by mohli nastať ešte väčšie problémy, keď som ostala tehotná opäť v tak krátkom čase. Gynekológ tvrdí, že z medicínskeho hľadiska by nemal byť problém, ani nejaké pridružené rizika, avšak ozaj si nie som istá.

Čo si o tom myslíte?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

bolo by vhodné už v úvode v rámci prevencie rozvoja preeklampsie nasadiť Anopyrin 150mg 1x denne na večer.

Samozrejme neviem v akom štádiu je liečba predchádzajúcej trombembólie, takže určite užívajte doporučenú liečbu.

Základom je riadiť sa doporučeniami ošetrujúcich lekárov a vysoký krvný tlak liečiť hneď od začiatku. A nemusí to dopadnúť tak ako pred tým.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník