Vie lekár zistiť na ultrazvuku syndaktýliu?

Zodpovedané
20. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, vie gynekológ zistiť počas tehotenstva na ultrazvuku, že bábo má zrastené pršteky?

Môžu byť zrastené prsty následkom napr. toho, keď som bola tehotná a syn mal kiahne? Ja som mala prekonané v detstve.

Alebo mohlo sa to stáť tým, že som pila víno v čase, keď som nevedela ešte o tehotenstve? Nikto v rodine toto nemá, ani nemal.

Ďakujem.

Dobrý deň,

ultrazvukový špecialista určite áno.

Pokiaľ ste prekonali kiahne v detstve, ste plne chránená už vzniknutými protilátkami.

A ani konzumácia alkoholu v úplnom úvode gravidity nemá za následok vznik anomálie.

Syndaktýlia sa často vyskytuje v rodinách. Najčastejšie ide o náhodný nález, bez známej príčiny. Ide o poruchu vo vývoji v čase, kedy sa prsty od seba oddeľovali (prvý trimester). Môže ísť aj o súčasť genetických syndrómov - napr. Apertov syndróm, Polandov syndróm.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník