Je lepšie mimosúdne dohodnutie?

Zodpovedané
25. feb 2022

Dobrý deň,

moje sestra je 5 rokov rozvedená. S bývalým partnerom má 2 deti (14, 10). Súdom je určená striedavá starostlivosť a on platí 180 eur výživné.
Dnes jej povedal, že nemá robotu a že jej dáva na výber. Buď bude platiť 180 eur a všetky výdavky bude hradiť ona (neviem čo všetkými výdavkami myslí), alebo druhá možnosť je súd.

Spolu žili v dvojizbovom byte, podbádzal ju. Byt predali a kúpili dom, z ktorého ju vyhnal a vymenil zámky. Chvíľu žila sestra u rodičov, potom si našla podnájom jednoizbový byt. Pred pár týždňami sa jej podarilo obstarať byt. A zrazu on prišiel s týmto návrhom. Keď sa rozvádzali, tak súdu sa sťažoval na akom starom aute jazdí. Sestru nechal bez všetkého.

Má ďalšie dieťa s tou, kvôli ktorej sa rozviedli. Tam vraj neplatí žiadne výživné.

Ako sa môžu dohodnúť mimo súdu?

Je pre sestru lepšie mať súd?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by som Vašej sestre odporúčala skúsiť najskôr mediáciu, resp. mimosúdnu dohodu. Z Vašeho popisu situácie je zjavné, že otec má záujem sa mimosúdne dohodnúť, avšak možno jeho komunikácia je kostrbatá a môže spôsobovať medzi bývalými manželmi problémy.

Neviem, ako má Vaša sestra rozdelené výdavky ohľadne detí, avšak strata zamestnania nie je vo väčšine prípadov podmienok na zníženie vyživovacej povinnosti k deťom.

Ideálne by bolo osloviť mediátora, ktorý sa zaoberá rodinnou mediáciou a ktorý následne osloví otca a pozve ho k spoločnému riešeniu. Ak by Vaša sestra dospela s otcom k dohode, doporučujem jej schválenie súdom.

V prípade potreby a záujmu ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk