Ako má otec postupovať, keď ho sestra nechce vyplatiť z domu?

Zodpovedané
22. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dedičstva. Starí rodičia zomreli a zostal po nich dom, v ktorom býva ich dcéra. Otec má pol chalupy a ona pol. Ona ho vôbec nechce vyplatiť.

Ako má otec postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko predpokladám, že Váš otec a Vaša teta sú podielovými spoluvlastníkmi pripadá do úvahy zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. A to buď dohodou alebo prostredníctvom súdu.

Doporučujem určite dohodu, nakoľko je lacnejšia a rýchlejšia ako súd. Z mojej praxe mediátora, ak druhá strana súhlasí s dohodou, tak sa dá vypracovať odborný posudok na hodnotu nehnuteľnosti a na základe tohoto posudku strany pokračujú v pokuse o dohodu ďalej. Väčšinou však vypláca ten zo spoluvlastníkov, ktorý v nehnuľnosti býva a užíva ju.

Ideálny postup by bol osloviť mediátora s právnickým vzdelaním, ktorý vec prevezme a osloví sestru Vášho otca.

V prípade záujmu a potreby som Vám k dispozícii.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk