12 dňový synček má problém s kakaním. Mám mu zmeniť mlieko?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Netvorilo sa mi mliečko, tak sme museli prejsť na umelé mlieko. V nemocnici synček dostával Nutrilon HA 1 Prosyneo.

Syn má 12 dní a od štvrtku som si všimla ako sa krčí, plače a nedá sa mu vykakať. Skúsila som rúrku a trošku pomohlo. Má aj probiotiká Biolac baby drops. Dávala som mu ich každý deň 5 kvapiek ráno do mlieka. Dnes som mu nedala. Má aj sirup na prdíky Balonix med. Poobede som mu dala a dnes, keď sa napapal, tak som mu musela znovu rúrkou pomôcť.

Úplne to z neho vystreklo a videla som tak také biele guličky. Asi z mlieka. Nechcem ho učiť na rúrku.

Ako mu môžem pomôcť?

Mám zmeniť mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

probiotiká dávajte dlhodobo, nie sú ničím škodlivé. Zároveň proti plynatosti (na prdíky) sú lieky účinné iba keď sa dávajú dlhodobo a pravidelne - produkt Balonix nepoznám, ja mám dobré skúsenosti s Espumisan, Simethicon.

Ale tie určite treba dávať 5x denne po 25 kvapiek (podľa odporúčaní na krabičke), vtedy je účinný a bábätku pomáha.

Občasná pomoc rúrkou nie je problém, ale na dennej báze nie je vhodná, nakoľko si dieťatko musí samo vytvoriť návyk na kakanie. Myslím, že problém synčeka je najmä v odchode vetrov, takže ak ho nastavíte na vyššie uvedené lieky, bude to v poriadku. Treba počkať na efekt 3-5 dní.

Ak by potom stolica odchádzala s frekvenciou menej ako 4x týždenne, bola tvrdá, nevedel by sa sám vykakať, veľmi by sa pri kakaní pučil, tak by bola vhodná výmena mliečka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas