14 mesačná dcéra nebola očkovaná. Ako postupovať, keď ju chcem dať doočkovať?

Zodpovedané
10. jún 2019

Dobrý deň,

mám 14 mesačnú dcéru, ktorá doteraz neabsolvovala žiadne očkovanie. Chceme začať očkovať a absolvovať štandardné očkovania.

Je to možné?

Ako dlho trvá doočkovanie dieťaťa?

Je možné rozdeliť vakcíny, ktoré sú kumulované a nie sú na Slovensku?

Vieme si ich doviesť zo zahraničia.

S ktorým pediatrom v Bratislave je možná dohoda o takomto očkovaní?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

doočkovanie je možné u každého pediatra. Sú dané presné schémy ako doočkovávať deti, ktoré mali odklad očkovania, riadi sa nimi každý pediater.

Očkovanie bude prebiehať tak, že medzi 1. a 2. dávkou budú minimálne 4 týždne (odporúčané sú 2 mesiace) a medzi 2. a 3. dávkou 6 mesiacov.
Plus samozrejme v 15. mesiaci by mala mať zaočkované MMR - medzi očkovaním neživou vakcínou a MMR môže byť akýkoľvek interval, 1 mesiac je plne dostatočný. Možno očkovať MMR mesiac po podaní neživej vakcíny (hexa, pneumokok), vhodné by bolo stihnúť do 18.mesiaca.

Navrhujem vám čím skôr očkovanie začať riešiť s akýmkoľvek pediatrom. Rozdeľovať vakcíny je možné, ale neviem či potrebné a žiadúce - opakované aplikácie ihlou, opakovaná návšteva lekára. To všetko je pre dieťatko stres navyše.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas