14 mesačný syn zvracia a nechce jesť. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
11. jan 2022

Dobrý deň,

14 mesačný syn zvracia a nechce nič papať. Pri teplote 38,5°C podávam Nurofen. Boli sme na pohotovosti a nič to nie je.

Len čo niečo zje, zvracia. Idú mu aj zúbky.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak vracia a má teplotu, tak ide o gastritídu - najskôr vírusovú (ale môže ísť aj o bakteriálnu, to sa bez vyšetrenia nedá povedať).

Pri vracaní je dôležité dieťa nenútiť jesť, dôležité je pitie tekutín. Tie by mal začať skúšať piť najskôr 2 hodiny od posledného vracania. Po lyžičkách. Dať jednu lyžičku každých 5 minút. Pokračovať takto 2 hodiny. Ak bude tolerovať, tak sa potom môže napiť dúškovito. Na jedenie môže dostat napr. kúsok banánu či suchý rožtek.

Teplotu zrážajte podľa váhy - kúpte si aj čapiky, ak by vyvracal. Čo sa týka ďalšej kúpy, tak odporúčam probiotiká s kmenom LGG (Probiofix imun baby).

Dôležitá je hydratácia synčeka. Ak by boli známky dehydratácie, musí ísť k lekárovi.

Medzi známky dehydratácie patrí: spavosť, nezáujem, suché popraskané pery, povlečený jazyk, nemočenie viac ako 6 hodín cez deň, plač bez sĺz.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas