15-mesačný syn neukazuje prstom. Do ktorého mesiaca má na to čas?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

syn má čerstvých 15 mesiacov a zatiaľ neukazuje prstom. Keď sa ho opýtam, kde je tato, kvietok, havo - tak sa na to pozrie, alebo k tej veci príde a poťapká ju. V knižke začal ukazovať asi tak týždeň dozadu.

Rovnako ho nebavia hry typu aký budeš veľký, dávať papa, ťap ťap. Na druhej strane urobí baran buc, dá pusku nám a aj plyšákovi, dá mi serus. Keď poviem hrk hrk, tak zahrká na hrkálke. Pri tani tani tancuje. Keď nájde bublifuk, podá mi ho a fúka puskou nech fúkam.

Keď chcem niečo podať, tak vačšinou mi to podá. Ľahne si, keď mu ukážem na vankúš. Keď poviem nie, tak krúti hlávkou nie.

Čaká nás 15-mesačná poradňa a v dotazníku sú ohľadom ukazovania 3 otázky - či ukazuje v knižke, či ukazuje to čo chce a či ukazuje to, čo sa mu páči a chce to ukázať aj mne. Toto syn zataľ nerobí.

Je to veľký problém, keď sa len pozrie a neukáže?

Potrebuje len viac času?

Chodí od 13 mesiacov a teraz už zrýchluje tempo a chce byť všade. Inak je usmievavý, spoločenský, hravý. S očným kontaktom nemá problém pozerá a usmieva sa na každého. Na meno reaguje skoro vždy.

Rozpráva zatiaľ len pár slovíčok ako mňam, mama, kde, baba ale myslím si, že rozumie celkom dosť.

Ďakujem

Dobrý deň,

v knižke začal ukazovať cca pred týždňom. Ukazovanie prštekom je súčasťou psychomotorického vývinu. U niektorých detičiek chýba a potom sa hľadá príčina (jednou je aj porucha autistického spektra).

Nakoľko začal ukazovať v knižke, vyzerá to, že to chce iba čas a začne ukazovať na predmety aj v okolí. Je však dobré, že pani doktorka robí dotazníky (nerobí to každá lekárka), nemusíte to však brať ako stresujúci faktor.

Nie každé dieťatko je tabuľkové vo všetkom - niekto začne chodiť v 16. mesiaci, niekto v 11. mesiaci. Niekto ukazuje od roka, niekto trošku neskôr.

Je dobré na to myslieť, ale nie to brať ako alfu a omegu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas