16 mesačná dcéra využíva moje ruky pri ukazovaní. Ide o znak autizmu?

Zodpovedané
6. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 16 mesačnej dcérky, ktorá občas využije moje ruky pri ukazovaní, alebo keď niečo chce.

Prezerá si zvukové knihy, kde je potrebné stlačiť istú časť a zvieratko na obrázku následne vydá zvuk. Pekne si to stláča a potom chytí moju ruku a tú istú časť stlačí mojou rukou.

Keď si chce niečo vybrať z vaku, ktorý brávame, keď ideme k lekárovi a na návštevu, ale nevyberie si to sama. Príde po mňa a ako keby ma tam tlačila v zmysle vyber mi to.

Niekedy to nerobí celý deň a ani týždeň. Potom príde deň, keď to urobí viackrát.

Ide o známky autizmu?

Inak je veľmi šikovná - chodí od 11. mesiacov, cúva, vydáva zvuky takmer všetkých zvieratiek. Vie ťapi ťapi, kolo kolo, aká veľká vyrastie. Vie, kde je mama, tatík, baba. V jedle nie je vyberavá a keď má náladu, tak sa sama napapá lyzžcou. Keď sa pýtame, kde je Elenka, tak ukáže na seba.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa mňa vôbec nejde o známku autizmu. Je to práveže veľmi šikovné dievčatko, ktoré krásne vďaka hračke ukazuje časti tela.

Tešte sa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas