19 mesačné dieťa nepapá varenú stravu. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
14. feb 2021

Dobrý deň,

moja 19 mesačná dcérka od 8. mesiaca odmieta čokoľvek varené. Je pravda, že vtedy jej začali ísť zúbky, ale dovtedy papala všetko.
Viem, že sa hovorí, že je to normálne, ale neviem nakoľko. Občas počujem, ako jej aj pukajú kostičky.

Má asi 10,5 kg. V noci sa budí na mliečko, niekedy aj 2x. Na raňajky si vypýta kúsok pečiva a teraz si pýta aj jogurty. Dávam jej buď trocha ovocia pred obedom alebo až obed.
Na obed mi zje výlučne: vajíčkové cestoviny, chlieb s maslom, Sunar kapsička Bolognese, palacinky, jogurt, 1-2x týždenne vývar (inú polievočku odmieta).
Na večeru: párky/šunka, rohlík s lučinou alebo tavený syr, občas krupicovú kašu. Niekedy odmietne pri parkoch aj pečivo.
Pred spaním mliečko. Ak nepapala poriadne večeru, tak do mliečka zarábam trošku kaše.

Aký je Váš názor na jej jedálniček?

Ďakujem

Dobrý deň,

párky/šunku by ešte vôbec v tomto veku nemusela jesť.

Na raňajky by som pridala k pečivu nejakú lučinu, cottage a zeleninu (uhorka, rajčina, mrkvička). Desiata aspoň pol jablka, banánu, mandarínky.
Na obed, že nechce druhú by sa dalo vyriešiť tým, že by spapala peknú porciu mäsovo-zeleninovej polievky dajme tomu s haluštičkami alebo aj so zemiačkom. Potom by nemusela druhé. Cieľom je aby mala do týždňa okolo 200-250 gramov mäska. Či to bude vo forme druhého chodu, alebo budú kúsky v polievočke, prípadne aj rozmixované to už je na tom ako dieťa čo preferuje.

V strave má trošku veľa mlieka a mliečnych výrobkov, čo môže spôsobovať, že chce menej varenej stravy, takže by som obmedzila to. Skúste jej v noci ponúknuť vodu, alebo čajík (bez cukru).

V tomto veku inak deti štrajkujú s jedením, ale Vy píšete, že je to tak už dlhodobo. Dieťa má mať spravený návyk na varenú stravu.Prvé tri roky formujú jej jedálniček na celý život.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas