4,5 ročný syn sa v noci pocikáva. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
14. máj 2020

Dobrý deň,

môj 4,5 ročný syn sa stále v noci pocikáva. Nie občas. Suchý je raz za týždeň a aj to s mojim pričinením. Viem, že do 5 rokov sa to nerieši, ale to je za chvíľu.

Čo potom?

Obmedzujeme pitie pred spaním. Dávame ho cikať v spánku, keď ideme spať my rodičia okolo 22 - 23 hodiny. Pozorovaním sme zistili, že v 95%prípadoch sa pocikáva v čase vstávania.

6.30 ráno prídem k nemu, spí suchý.

6.40 počujem, že sa prebúdza už docikaný. Inak je rozumný, sám mi povie, ako má vedieť, že ciká, keď spí. Traumu mu z toho robiť nechceme, ale neviem čo ďalej robiť.

Mám si dávať budík a o 6. hodine ho položiť na záchod pre mňa nie je riešenie. Spí štandardne od 20.30 do 7.00. Cez deň nespáva ani v škôlke. Čítala som o tabletkách na predpis.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

detičky s týmto problémom sú štandardne odosielané v 5. roku na nefrológiu, kde sa v prvom rade skontrolujú sonograficky obličky a močové cesty, či je všetko v poriadku, potom vyšetrenie moču, zhodnotenie rastu, genitálu, krvného tlaku.

Potom sa v prvej línii motivujú tzv. denníkom suchých nocí - založiť si zošit, kde si značiť suché noci nejako farebne a dieťa za ňu pochváliť.

Za mokrú noc dieťa nikdy nekarhať, tú nijako špeciálne neznačiť (vedľa dátumu nebude nič farebne naznačené) .

V rámci režimu, okrem toho, že dieťa nepije pred spaním, tak treba dať pozor aj na večeru (uhorky, melón, potraviny s väčším obsahom soli),cez deň vôbec nepiť nápoje sladené a kofeínové.

Je možné precvičiť si niektoré cviky na zlepšenie činnosti a ovládania močového mechúra a dolných močových ciest

1) predlžovanie – pri prvom nutkaní na
močenie zadržať svalstvo a až potom sa vymočiť. Nikdy však nezadržiavať nutkanie

2) štart a stop – počas močenia prerušiť močenie na krátku dobu, znova pokračovať, opäť prerušiť a pokračovať. Po čas jedného močenia to zopakovať 2–3-krát

To, že má synček fixnú dobu spánku je výborné, budenie ráno v polospánku sa neodporúča, ale to že ho dávate vycikať asi 2 hodiny po jeho zaspatí je vhodný zásah. Jeho izbička musí byť chladnejšia a dobre vetrateľná.

Toto môžete vyskúšať doma kým budete odoslaný na vyšetrenie, možno to zaberie. Ak nie bude to už ďalej v réžii špecialistu, či už enuretický alarm alebo liečba farmakologicky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas