5 ročná sa počas obedného spánku v škôlke pocikáva. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
16. sep 2021

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcéra sa zvykne v škôlke počas obedného spánku pocikať. Učiteľky ju už budia, no nie vždy stihnú. Tvrdia, že o jednej idú spinkať a o pol druhej je už pocikaná.

Začalo to už minulý školský rok. Dali sme vyšetriť moč u pediatričky a všetko bolo v poriadku. Vypýtala som si sprievodný lístok na urologické vyšetrenie, no nešli sme, lebo sa už blížili prázdniny. Počas prázdnin sa cez obedný spánok pocikala iba raz. Vydržala spinkať aj dve hodiny, no väčšinou sa zobudila po hodine s tým, že potrebuje veľmi cikať.

Ja si myslím, že je unavená, silno zaspí a necíti potrebu cikania. Párkrát mi už povedala, že niekedy cíti, že potrebuje cikať, stiahne nožičky, no aj tak sa pociká. Na záchod sa bojí ísť, lebo v škôlke nemôžu vstávať z postele. S učiteľkami sme sa dohodli, že ona môže. Veľakrát jej už hovorili, že nemusí nikomu nič hovoriť a môže ísť na záchod.

Zvažujem návštevu urológa, aby som mala istotu.

Ako posilniť močový mechúr?

Plienku na noc mala do štyroch rokov a teraz ju dávam v noci raz cikať. Tak hodinu a pol po zaspinkaní. Ak nedám, pociká sa. Ja sama chodím v noci močiť aj 2x.

Môže to byť dedičné?

Ďakjem

Dobrý deň,

nie, nemalo by ísť o nič dedičné. Vyšetrenie urológom, resp. nefrológom je vhodné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas