9 týždňová dcérka má žltkastý povlak pri vchode do pošvy. Ako správne postupovať pri hygiéne?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

mám 9 týždňovú dcérku a od narodenia mala v oblasti malých pyskov a pri vchode do pošvy biely hustý povlak, ktorý išiel ťažšie dole. Pediatrička mi povedala, že je to ochranný hlien ešte po pôrode. Vraj sa tvorí kvôli hormónom od matky.

Dcérka má ale stále tento hustý povlak, momentálne je žltkastý. Snažila som sa jej to umyť pri kúpaní zľahka vodou, ale nejde mi to. Obávam sa, aby sa jej tam nespustila infekcia.

Ako mám ošetrovať malé pysky pri kúpaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba ich denne poriadne od povlaku umyť. Nesmie tam nič zostať, aby sa jej nevytvorili zrasty (synechie). Klasicky zobrať detské mydlo, vodu. Prípadne bavlnenú plienku ak je treba a pysky oddeliť a maz utrieť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas