Aká je správna starostlivosť o genitálie dievčatka hneď po narodení?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

som tehotná a chcem sa poradiť ohľadom správnej a primeranej starostlivosti o genitálie dievčatka. Ja som náchylná na chronické bakteriálne vaginózy. Od malička som mala často v moči E.Coli. Bojím sa, aby to dcérka nezdedila. Nechcem jej ničiť bakteriálnu flóru. Chcem, aby mala kvalitnú hygienu.

Mám použiť detské tuhé mydlo alebo radšej klasický gél 2 v 1?

Mám na mysli ten, ktorý je určený od narodenia na telo a vlásky. Napríklad Babylove, ktorý sme používali u syna.

Mám jej umyť mydlom či gélom len zadok alebo aj záhyby vonkajších genitálií?

Krém proti zapareninám sa u dievčat dáva len na zadok alebo aj na genitálie?

Ďakujem

Dobrý deň,

na očistu používajte buď detské mydlo alebo Syndet na časti tela, ktoré sa viac znečisťujú - genitál, análna oblasť, pod pažičkami, bradou. Proste záhybčeky umyť mydielkom, ostatné pokojne iba vodou.

U dievčatiek je pri každom kúpeli vhodné preventívne oddeľovať vonkajšie pysky od seba a odstrániť biely povlak z okolia pošvového vchodu, ktorý sa v tejto oblasti môže hromadiť. Povlak tvoria odlupujúce sa bunky sliznice, produkty žliaz v okolí. Je teda dôležité, aby sa pri očiste genitálu venovala adekvátna pozornosť nielen umytiu zvonka, ale naozaj dôkladnému oddeleniu pyskov. Zabráni sa tak tvorbe zrastov – synechií.

Dôležité je, aby hygiena bola realizovaná aj správnym smerom. T.j vždy umývajte genitál spredu dozadu, nie naopak. Pri tomto smere sa zabráni prechodu baktérii z tráviaceho traktu (ktoré sú v okolí konečníka - napr. E.Coli) do močového traktu. Pri prechode týchto baktérii do močového traktu dochádza k infekciám močového traktu a k zápalom obličiek. Rovnako týmto smerom robte hygienu genitálu vždy – po prebalení, pri umývaní genitálu. A neskôr pri utieraní genitálu po toalete. Učte tomuto správnemu postupu aj samotné deti.

Za ideálnych podmienok by dieťa po každej stolici malo byť umyté pod tečúcou vodou. V tomto prípade je tiež dôležité, aby voda nestekala od zadočku k pošve, ale naopak. To docielite polohou „v klbku“. Následné osušenie genitálu plienkou by malo prebiehať spredu dozadu.

Použitie krému nie je nutné na genitál, ale iba na okolie zadočka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas