Aká liečba je vhodná pri opakovaných vysokých teplotách?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

môj 4-ročný syn má opakovane po týždni - dvoch vysoké teploty 39 - 41°C. Z vysokej teploty aj zvracal. Opakuje sa to už 4x za sebou. Teploty prídu z ničoho nič, trvajú 2 - 3 dni a to je všetko. Žiadny kašeľ, žiadne soplíky, žiadne bolesti.

Toto sa opakovalo už v októbri, potom v novembri 2022. Vtedy mu robili krvný odber, ktorý bol v poriadku. Doktorka to teraz vôbec nerieši. Sestrička kázala brať vitamíny a vyležať.

Aký postup by ste volili vy?

Sú vhodné ešte nejaké odbery?

Zvažujem zmenu doktorky.

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať bez toho, aby som poznala celú zdravotnú situáciu.

Aká je zápalová aktivita?
Aká je odpoveď na lieky proti horúčke?
Ako sa má synček?
Je vo výstupoch istá pravidelnosť?

Zamyslela by som sa nad syndrómom PFAPA.

Syndrómy periodických horúčok predstavujú skupinu vzácnych chorôb imunitného systému, pre ktoré je typická prítomnosť opakovaných horúčok, ktoré trvajú niekoľko dní a spravidla býva prítomný aj nejaký iný príznak zápalu (viac nižšie).

Častejšie ochorením trpia chlapci a typický vek začiatku je 2 - 4 roky. V diagnostike okrem dôkladnej anamnézy je dôležité pozorovanie opakovaných záchvatov horúčok. Pri záchvatoch môže byť a spravidla aj je prítomná vysoká zápalová aktivita (CRP). V období mimo záchvatov sú hodnoty v norme.

Vždy je potrebné vylúčiť iné možnosti prečo horúčka môže byť prítomná, takže je potrebné komplexné vyšetrenie lekárom. Pre diagnózu PFAPA svedčí v liečbe odpoveď na kortikoidy – podanie ich malej dávky pri vysokých horúčkach spôsobí zníženie horúčky. Pri podaní klasických liekov proti horúčke organizmus často nereaguje dostatočne.

Pred stanovením diagnózy vždy treba vylúčiť, či dieťa nemôže mať chronickú streptokokovú infekciu mandlí.

Nápomocné je, ak si rodič vedie teplotný denník. Lepšie sa zistí pravidelnosť výskytu záchvatov, ich trvania a iných príznakov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas