Aká má byť telesná teplota 6 týždňového bábätka?

Zodpovedané
19. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom telesnej teplotu dieťatka.

Aká má byť telesná teplota 6 týždňového bábätka?

Ďakujem

Dobrý deň,

6 týždňovému bábätku (dojčatám do roka) meriame teplotu v konečníku, ktorá však vždy musí byť zredukovaná o 0,5 st.C. Takže, ak nameriame 37,5 st.C, tak 37,5 mínus 0,5 sa rovná 37 stupňov - to je výsledná reálne teplota bábätka.

Telesná teplota a jej normy sa vekom nemenia - norma je od 36 do 37. Nad 37 hovoríme o zvýšenej telesnej teplote, nad 38 stupňov o horúčke, ktorú už musíme riešiť jednak liečebne - podať antipyretikum (jedine Paralen u 6 tt dieťatka, po 3. mesiaci už aj Nurofen môžeme) a jednak hľadať príčinu, prečo je teplota tak vysoká - vyhľadať lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas