Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aké červené mapy to má moja 17 mesačná dcéra na koži?

Zodpovedané
31. júl 2020

Dobrý deň,

mojej 17 mesačnej dcéra sa dnes ráno objavili takéto fľaky. Mala jeden malý aj na tvári no ten jej zmizol. Mysleli sme si, že to bude z prostriedku na odstraňovanie škvŕn, ktorý som použila.

Začalo sa to zhoršovať a zväčšovať. Plus sa to mení na niečo podobné popŕhleniu od žihľavy. Nesvrbí to.

Čo to môže byť?

Môže to byť alergická reakcia na ten prostriedok alebo na nejaké jedlo.

Alebo sa jedná o nejaký vírus?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o urticu, žihľavku (lebo sa kožná vyrážka podobá poprhleninu od žihľavy). Pre detský vek je veľmi veľmi typická a veľmi často sa nepríde na súvislosť prečo vznikla.

Práve pre urtiku sú typické takéto kožné prejavy, ktoré sa môžu prejaviť na jednej časti tela, následne zmiznúť, znova prejaviť na inej časti tela atď. A znova a znova. Zvyknú aj svrbieť a deti môžu byť nepokojné.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov ako alergické reakcie - (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave..

Ak by bola dcérka nepokojná, odporúčajú sa antihistaminika - Zodac kvapky podľa veku. Ak doma máte (alebo Fenistil kvapky), tak odporúčam nasadiť - Zodac 2x5 kvapiek denne, ak máte Fenistil a dcérka má okolo 12 kíl, tak by ste mohli dávať 3x denne 8 kvapiek.

Prechodne tak podávať celý víkend, malo by zmiznúť.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová