Aké fľaky to má môj trojročný syn na ramene a stehne?

Zodpovedané
23. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho trojročného synčeka. Asi pred mesiacom sa mu objavil fľak vpredu pri ramienku. Vyzeralo to ako modrinka, bolo to hnedé.

Pred týždňom ho kúpaval manžel a zistila som, e to nezmizlo. Zväčšilo sa to, bolo to viac červené s bielym miestom v strede a drsnejšie na dotyk.

Pred týždňom sa objavila druhá škvrna na prednom stehienku. Tá má viditeľné biele obrysy. Lekár naordinaoval Fucicort. Mám z toho obavy, keďže je to kortikodium a steroidum.

Existuje nejaká šetrnejšia účinná alternatíva?

O aký problém môže ísť a aká je príčina?

Stravujeme sa dobre, snažím sa kupovať a variť kvalitné potraviny.

Môže to byť zo stresu?

Synček máva stres pred spaním. Nevie sa uvoľniť a každé zaspávanie je s plačom. Najskôr cca hodinu vystrája, potom to vzdám a uspáva ho muž. Vtedy plače, až sa zadúša.

Ďakujem

Dobrý deň,

lokálny kortikoid v krátkom časovom horizonte (týždne) určite nie je dôvodom na strach ani obavy a ak Vám to ošetrujúci lekár po vyšetrení synčeka naordinoval, mal na to dôvod.

Čo sa týka kožného nálezu, neviem sa k tomu bližšie vyjadriť bez vyšetrenia dieťatka, uvidíte ako zaberie kortikoid, ja by som ešte okrem toho pokožku premasťovala niečím mastným napríklad Excipialom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas