Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aké sú Vaše skúsenosti so zležatou hlavičkou?

Zodpovedané
12. aug 2020

Dobrý deň,

názor našej pediatričky poznáme, no rada by som si vypočula i názor iného lekára/rky. Máme trojmesačnú dcérku, ktorá je predčasne narodená. Polohovanie u nej už možné nie je, nakoľko si hlávku krásne otáča i sama (na brušku vydrží max 5 min, na boku detto).

Problém je, že dcérka uprednostňuje najmä pravú stranu hlávky, resp. rovné ležanie. Napriek snahe o otáčenie hlavičky je hlávka mierne zležaná. Nejde o nič hrozné, no je to vidno.

Naša pediatrička (nemyslím to zle, no ide o staršiu dámu, ktorá nechce riešiť vlastne nič) hovorí, že to je v pohode, že sa to ASI narovná a ak nie, tak to neskôr vlásky zakryjú.

K neurologičke nás odmietla poslať. Vraj načo.

Aké sú vaše skúsenosti?

Narovná sa zležaná hlávka?

Aký je váš názor na polohovací vankúšik?

Dcérka je na ňom zopár hodín denne, no myslím, že je to bez efektu. Pri ležaní vlastne tak, či tak tlačí na zadnú časť hlavičky.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neurológ nie je potrebný pri zležanej hlavičke. Ten rieši neurologické problémy, nie "kozmetické" defekty.

Možnosti pri zležanej hlavičke sú jednak vankúšiky, tam je to také otázne. Je to skôr momentálny "výstrelok", je to momentálne IN. Kto vie aké budú štúdie o 10 rokov na to. Čo je overené sú helmy, ktoré sa robia na mieru napr. v Bratislave.

Ale najdôležitejšie je polohovanie. V spánku si ju viete polohovať, na ktorý bok chcete Vy, či zobudí sa?

A pani doktorka má pravdu. Väčšina zležaných hlavičiek sa napraví sama, alebo sa naozaj skryje vlasmi, veď vidíte v dospelej populácii sama. Na kom si všimnete, že ma zležanú hlavu? A to sme my generácia, ktorá milión percentne sledujeme naše deti viac a riešime všetko viac ako naše maminy.

Takže toľko môj názor - polohovať. Ak chcete riešiť skúste skôr cestou helmy. Ak to ale nie je nič strašné, ako píšete, malo by to byť aj do budúcnosti OK.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová