Aké umelé mlieko odporúčate pre moju dcérku?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý deň,

moju dcérku som mohla kvôli mojej diagnóze dojčiť iba tri týždne. Okrem ugrckávania by problém s bruškom nemala, keby jej už v prvom týždni pediatrička nenasadila Vigantol.

S mužom sme problémy spozorovali a na dva dni sme ho vysadili. Mali sme zrazu vymenené dieťa. Vymenili sme ho za Jamieson, ale v tom čase sme na doporučenie pediatričky už začali dokrmovať Nutrilonom.

Dcérka začala mať opäť bolesti bruška, preplakala celé noci. Cez deň sa pučila, o to viac grckala a po úplnom odstavení od materského mlieka začala trpieť zápchami.

Naša pediatrička povedala, že má klasickú novorodeneckú koliku a ugrckávanie je normálne. To, že grcká prúdom, tak to mi neverila. Dcérke sa podarilo počas prvých 6 týždňov pribrať kilo a pol, na čo tiež reagovala, že je to priveľa. Vraj ju nemáme prekrmovať.

Dcéra dostávala dávku mlieka podľa vzorca váha x 150 a x 180. Za deň nikdy nebola schopná zjesť ani tú minimálnu dávku, takže sme ju rozhodne neprekrmovali.

3 týždne sme sa ďalej trápili s Nutrilonom. Stolica bola príšerná, až sa jej konečník natrhával. Vodičku vypila za deň maximálne 50 ml. Nepostrehli sme ani účinok BioGai.

Doktorka opäť Nutrilon chválila a usúdila, že pije málo vody. Napriek tomu som mlieko zmenila na Bebu comfort. Každý deň sme pridali o jednu dávku Beby viac a tak sa zdalo, že sa jej stolica znormalizovala. Po vysadení Nutrilonu začala z Beby trpieť krčmi. A aj pár hodín pred kakaním plakávala a pučila sa. Až z nej vyletela hrozne riedka stolica. Pučením sa jej samozrejme zhoršilo grckanie.

Pediatrička na to reagovala tak, že kým na plienke nie je len zafarbený fľak, je aj tato stolica normálna. Bebu comfort sme skúšali mesiac, ale posledné dva týždne sa stav ešte zhoršil. Dcérka plakávala aj pri každom kŕmení.

Z vitamínu D celkom sadol DeVit, kvapka ráno a kvapka na obed. Dokopy 2 kvapky by nezvládla. Gastrocynesine nezaberal a Gastrotuss pomohol len vtedy, keď ho zvládla nevygrckať. Zahusťovať škrobmi a karobom nechceme, vyvyšovanie a nosenie dodržiavame.

Na gastro nás pediatrička poslať nechcela, jedine keď chceme ísť na sono pre potvrdenie GER nám dala lístok. Moju intoleranciu na laktózu a zdedené črevné problémy do úvahy neberie.

Keďže Beba sa neosvedčila, tak skúšame Sunar premium. Zmenili sme ho zo dňa na deň, ale tak smradľavé zvratky nemala ani na jednom mlieku. Grckanie sa nezlepšilo, kŕče ustúpili, ale Sunar pije týždeň. Kakala zatiaľ len dvakrát husté a zelené.

Mám pocit, že ani toto mlieko jej nesedí.

Aké mlieko by naša dcérka mala piť?

Viem, že mliečny tuk obsahuje len Nutrilon a Sunar, ale myslím si, že to za tie problémy nestojí. Premýšľame ešte nad HIPP combiotik a Beba optipro. Comfort sa mi páčil v tom, že nepenil a chuťou aj farbou veľmi pripomínal materské mlieko.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

celé to je nejaké dopletené. V prvom rade dieťa nemá piť vodu - pokojne môže mať všetko problémy z nej!

Má piť iba mlieko - buď materské alebo dojčenské. Takže s vodou prestaňte, je to vo všetkých odporúčaniach pre výživu dojčiat.

V druhom rade určite ste sa dočítali, že neexistuje niečo ako dobré a zlé dojčenské mlieko. Je mlieko, ktoré dieťatku sadne a ktoré mu nesadne. Podľa toho, čo píšete Nutrilon je nevhodný, nakoľko ju veľmi zapekalo a spôsobovalo až natrhovanie konečníka pri kakaní.

Pri Beba sa Vám zasa zdala stolica príliš riedka (čo by nebol problém ak dieťa pekne prospieva), ale zhoršenie grckania a kŕče - takže tiež mliečko nesadlo. Sunar Vám grcká rovnako ako iné mliečka, ale stolica je podľa Vás asi najlepšia - píšete husté a zelené (farba stolice nie je podstatná, hustá - ale nepíšete že by trpela) - avšak frekvencia 2x týždenne nie je optimálna (mala by byť aspoň 3-4x).

Obsah mliečneho tuku v mlieku by nemal spôsobovať problémy...

Po ďalšie - všetky mlieka sú čo robené tak, aby boli najpodobnejšie materskému mlieku - neriešte, ako vyzerajú a ako chutia - ide o to ako bábätku sadnú. Či pení pri zarábaní je z hľadiska výživy taktiež irelevantné.

Ďalej ešte čo sa týka dávky, asi by som znížila množstvo podávaného mliečka na dávku - dcérka pokojne môže grckať z toho, že dávate do jej žalúdka viac ako znesie. Radšej jej dať o 20 ml na dávku menej a dať jej nie v 3 hod intervaloch ale napr v 2,5 hod...

A posledné - mliečko proti grckaniu je AR - píšete, že nechcete aby bolo zahusťované, ale ak by to malo dcérke pomôcť nestojí to za pokus?

Takže ja by som zatiaľ takto: zostaňte na obyčajnom Sunare, dávajte menšie dávky, nedávajte vodu - uvidíte. Ak tak by som skúsila Sunar AR.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas