Aké vyrážky má moje 18 mesačné dieťa?

Zodpovedané
8. máj 2021

Dobrý deň,

pred dvomi týždňami som menila prášok a vyprala 18 mesačnej dcére v Arieli. Myslím, že to bol spúšťač ,lebo o dva dni sa vyhádzala. Teraz neviem, či to bolo z prášku, lebo ráno nemala nič. Potom sme šli na prechádzku a chytala púpavu a nejakú slamu. Do pol hodiny bola celá vysypaná.

Odvtedy sa mi vysypáva tak, že nemá nič a o chvíľu je celá povyhadzovaná. Do hodiny to zmizne. Sú to ako keby také malé opuchnuté fliačky. Doktor nám dal Fenistil. Berie ho už 2 týždne. Je to miernejšie, ale nezmizlo to úplne.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o urticu, žihľavku (lebo sa kožná vyrážka podobá popŕhlenine od žihľavy). Pre detský vek je veľmi veľmi typická a takmer nikdy sa nepríde na to prečo vzniká.

Práve pre urtiku sú typické takéto kožné prejavy, ktoré sa prejavia a zmiznú. Znova sa prejavia na inej časti tela, zmiznú. A znova a znova. Zvyknú aj svrbieť a deti môžu byť nepokojné.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave ale aj alergická reakcia na rastliny.

Ak by bolo dieťa nepokojné, odporúčajú sa antihistaminika - Zodac resp Fenistil kvapky podľa veku, ktoré Vám pán doktor predpísal.

Dôležité je nasadiť diétu, nedráždivú stravu, žiadna čokoláda, kakao, citrusy a sladké vody.

Najpravdepodobnejšie u nej urtika vznikla práve po aviváži, aj keď môže mať súvis aj s jarným kvetmi a kontaktom s nimi.

Stav trvá často aj niekoľko týždňov a nie je nutná zmena liečby. Ak by sa však zhoršovala, pribúdal opuch alebo trvala viac ako 6 týždňov je nutná ďalšia diagnostika s lekárom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas