Aké vyšetrenia čakajú syna, ktorý má apnoe?

Zodpovedané
17. máj 2019

Dobrý deň,

mám 10 ročného syna, ktorý v noci chrápe a zastavuje sa mu dych. Boli sme u doktorky a poslala nás na ORL. Vraj apnoe.

Čo všetko čaká môjho syna?

Aké vyšetrenia musí absolvovať?

Môže to byť spôsobené aj nadváhou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

syndróm spánkového apnoe sa prejavuje opakovanou zástavou dychu počas spánku. Je spôsobené úplnou alebo čiastočnou obštrukciou (prekážkou) v horných dýchacích cestách.

Prvým príznakom býva práve chrápanie, abnormálna poloha pri spánku (záklon hlavy), nepokojný spánok, pocikávanie sa v noci, časté budenie sa, ranné "ťažké" vstávanie, ospalosť cez deň, alebo naopak "hyperaktivita", podráždenosť.

Apnoe vedie k opakovaným poklesom saturácie (okysličenia organizmu) a z dlhodobého hľadiska môžu vznikať u týchto pacientov komplikácie kardiovaskulárneho, psychického charakteru, poruchy rastu, výsledkov v škole atď.

Čo sa týka príčin - jedným z hlavných je práve obezita, ale aj rôzne anomálie krku a dýchacích ciest, genetické faktory, častejšie trpí mužské pohlavie.

Okrem ORL vyšetrenia so zameraním na vyšetrenie stavu nosnej a krčných mandlí a prípadných anatomických odchýlok. Často sa potom mandle vyberajú. Prípadne sa u pacientov s podozrením na túto diagnózu robí aj ortodontické (zubné) vyšetrenie a u starších aj polysomnografické vyšetrenie v spánkovom laboratóriu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas