Aké vyšetrenia má podstúpiť dieťa, ktoré má na žlčníku kamene?

Zodpovedané
15. jan 2021

Dobrý deň,

trojročný syn má problémy so stolicou a chodíme na gastro do Bardejova k pani Hovancovej. Zatiaľ sme tam boli 3x a stále mu nespravila žiadne vyšetrenie i napriek tomu, že má náhodné zistené, že ma na žlčníku kamene.

Dáva mu tabletky, ktoré mu nepomáhajú. Dnes mu dala tablety s názvom Kinito, ktoré sa deťom nepodáva píše sa, že ak by náhodou tak treba ísť na pohotovosť.

Som zúfalá, lebo jej prístup je nulový, rieši so mnou všetko cez mobil. Dáva mu tablety bez toho, aby ho vyšetrila.

Aký je Váš názor?

Môže trojročné dieťa užívať liek Kinito?

Aké vyšetrenia by malo moje dieťa podstúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

žlčníkové kamene u detičiek nie sú v populácii časté, tieto deti sú sledované na gastro ambulanciách.

Nakoľko je to náhodné zistenie pri sonografii, tak je tam postup iba sledovať (pokiaľ viem). Nie som gastroenterológ, mala som iba 1 takto malú pacientku s týmto nálezom. Žiadne iné vyšetrenia, žiadna iná liečba, ak nie je klinika, čo nepíšete že by bola.

Liečbu konzultujte s pani doktorkou, veľa liekov, ktoré sú v príbalových letákoch pre deti neodporučené im aj tak dávame, lebo nemáme čo iné dať.

A máme skúsenosti, že to je OK (ale farma firmy sa chránia, pretože nerobili na deťoch štúdie, takže preto je napísané, že sú pre deti nevhodné). S liečbou Kinitom u detí skúsenosti nemám, preto treba konzultovať lekára, ktorý liečbu ordinuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas