Ako bojovať proti dlhotrvajúcemu kašľu, keď nič nepomáha?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

moja 4-ročná dcéra je už 3 týždne chorá. Najprv mala 2 dni teploty, potom nastúpila nádcha. Tá trošku ustúpila. Prešlo jej to na suchý dusivý kašeľ, ktorý sa objavuje najmä v noci. Lekárka jej predpísala Euphorbium do nosa. Po jeho aplikácii sa dcére spustili z nosa soplíky a začala kašľať vlhko, opäť viac v noci. Objavuje sa však u nej stále aj suchý štekavý kašeľ. U lekárky sme boli za posledné 2 týždne 2x, dýchanie má vraj čisté.

Dcéra doma inhaluje Vincetku, podávam jej Ambrobene, striekam morskú vodu, fúka nos aj 4x denne. Okrem toho jej robím cibuľový a prieduškový čaj. Na noc jej dávam zábal z jazvečej masti, do nosa striekam Panaviral a podávam sirup Tussical. Lekárka jej v utorok ešte predpísala Solmucol na riedenie hlienov a vykašliavanie. Ten jej podávam maximálne do 16:00 a od utorka len inhaluje Vincentku.

Ako dlho môže pretrvávať takýto nočný kašeľ?

Mám čakať na zlepšenie alebo opäť s ňou navštíviť pediatričku?

Vedeli by ste mi odporučiť ešte nejakú liečbu?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže trvať aj 6 týždňov po ochorení.

Zamerajte sa na to, aby bola izba veľmi dobre vetraná a zvlhčená (45 - 60% vlhkosti), v izbe na spánok maximálne 21°C) ideálne aj 19. Radšej dcérku obliecť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas