Ako čo najlepšie a najefektívnejšie odplienkujem dieťa?

Zodpovedané
15. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odplienkovania. Starší syn má 3,5 roka, mladší má 2 roky. Ja mám hrozný rešpekt - až strach pred odplienkovaním a vôbec neviem ako postupovať.

Ako čo najlepšie a najefektívnejšie odplienkujem dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

najvhodnejší je práve vek okolo 2 rokov. Ísť na to psychologicky - dieťa motivovať, kúpiť knižky o toalete (hovienkach), čítať si ich spoločne, ukázať mu na ceste hovienka zvierat, baviť sa v zmysle, že aj každý kaká, aj Vy aj babička.

Nikdy nehovoriť o tom, že smrad pri kakaní je niečo zlé. Povedať, že smrdí aj Vaše aj psíčkove hovienko atď. Za každý podarený pokus pochváliť, za nepodarené nekarhať, netrestať. Nehovoriť o nepodarených pokusoch pred dieťatkom.

Neponáhľať sa. Je to proces, zvyčajne okolo 14 dní, ale každé dieťa je iné a teda môže trvať dlhšie. Dajte možnosť - nočník, wc s detskou vložkou. S dieťatkom si n nočníku rozprávajte, nedávajte mu tablet, mobil.

Už keď sa aj naučí, môže sa opäť stať, že budú "nehody". V niektorých životných situáciach je to pochopiteľné - prechod do škôlky, nezhody v rodine, atď.

Prajem veľa šťastia, nebojte sa, dáte to 🙂

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas