Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako dlho je dcéra infekčná, keď má herpangínu?

Zodpovedané
31. júl 2019

Dobrý deň,

moja dvojročná dcéra má pravdepodobne herpangínu. Bola v kontakte s dieťaťom, ktorému bola táto choroba diagnostikovaná a práve u nej začali horúčky.

Ako dlho je infekčná pre okolie?

Aký liek jej uľaví od bolesti hrdla?

Ďakujem

Dobrý deň,

od bolesti hrdla Tantum verde roztok na vatovú tyčinku a vytierať hrdielko. Pozor, aby nepoprehĺtala. Prípadne Calgel, Neocide gel, repíkový odvar.

Herpangína ako taká býva spôsobená coxackie vírusmi, ale pravdepodobne dieťa malo skôr ochorenie herpetická gingivostomatitída. Tá je spôsobená vírusom Herpes simplex (ako prvý kontakt s týmto v populácii premnoženým vírusom). Pri oboch sú vysoké teploty, bolesti hrdielka, odmietanie potravy s tvorbou áft v dutine ústnej.

To, že má dcérka iba teploty neznamená, že má to isté ochorenie. Uvidíte, či sa budú robiť aftičky v dutine ústnej. Typický inkubačný čas (t.j. čas kedy sa ochorenie objaví po kontakte s chorým jedincom) je 3 až 7 dní.

Ochorenie trvá 10 - 14 dní, počas ktorého je zakázaný styk s inými jedincami, ktorý ešte nedošli do kontaktu s týmto vírusom. Teda nedávať dieťa do škôlky aspoň 2 týždne.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas