Ako dlho môže trvať nočný kašeľ po chorobe u 2-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

2-ročný syn mal na začiatku februára virózu. Asi to bola chrípka. Mal zvýšenú teplotu a len 2 dni horúčku, ktorú sa nám darilo zraziť. Bol veľmi slabý, mal ako keby zadnú nádchu a vlhký kašeľ. Nechcel papať a ani piť. Po pár dňoch to prešlo. Inhaloval Vincentku, Ambrobene a samozrejme podľa potreby sme dávali Nurofen sirup. Plus ešte Nasivin kvapky do nosa.

Tým, že sme to pomerne zvládli doma, tak sme pani doktorke len emailom oznámili. Dala nám inštrukcie, že neni potreba chodiť a len pokračovať v inhalácii.

Po týždni aj pár dní sa mu to ako keby zase vrátilo. Mal nočný kašeľ a trocha nádchu. Plus zvýšená teplota do 37,5°C. Trvalo to tak 2 dni. Dávali sme Stoptussin, lebo kašeľ bol veľmi dráždivý. Mal ako keby záchvaty. Na pár dní to prešlo a potom opäť miernejšie. Zase nočné záchvaty. Nádcha už nebola taká. Urobili sme raz nosnú sprchu a zaspal.

Boli sme aj u doktorky. Popočúvala ho, urobila výter z hrdla. Všetko v poriadku a výtery negatívne. Mal nasadený Hedelix sirup, asi zabral no ako keby len na pár dní.

Po 4 dňoch opäť nočný záchvat kašľu. Síce kratší ako minule, ale už je to naozaj únavné. 4 týždne poriadne nespíme ani my a ani on. Nechodíme na žiadne aktivity. Zaplatené kurzy sme zrušili, vyhýbame sa kolektívu. Zrušili sme mu odrážadlá a aj kolobežky.

Ako sme vonku a troška sa rozblázni behom, čo je ťažké korigovať a ustrážiť, tak potom sa mu to vráti v noci.

Neviete nám niečo poradiť?

Naša doktorka to ako keby neriešila. Vraj je to normálne.

Môže to byť niečo vážnejšie?

Nemôže mať zápal pľúc?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemalo by ísť o nič vážnejšie.

Takáto zvýšená reaktivita priedušiek je pomerne bežná po ochorení. Na regeneráciu treba ešte dlhšie obdobie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas