Ako dlho po očkovaní proti kiahňam sa má dieťa vyhýbať babke?

Zodpovedané
22. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som dať zaočkovať 14 mesačného syna proti kiahňam na najbližsom povinnom očkovaní.
Ja som vraj mala veľmi ľahký priebeh pri kiahňach (vraj 4 vyrážky na celom tele) a synova babka kiahne neprekonala (53 ročná). Stretávajú sa takmer denne.
Chodíme aj na plávanie s deťmi (ak ho od januára opäť dovolia).

Mali by sme sa vyhýbať deťom a babke?

Ak áno, tak ako dlho po zaočkovaní?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie, nie je to potrebné.

Po očkovaní vakcínou Varivax sa je potrebné vyhýbať naseldovným skupinám:

  • imunokompromitované osoby (poruchy imunity),
  • gravidné ženy bez dokumentovanej pozitívnej anamnézy ovčích kiahní alebo laboratórneho dôkazu o predošlej infekcii,
  • novorodenci matiek bez dokumentovanej pozitívnej anamnézy ovčích kiahní alebo laboratórneho dôkazu o predošlej infekcii.

Ak sa dieťatku spravia po očkovaní vyrážky typu kiahní, vtedy ho izolujte. Inak to nie je potrebné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas