Ako dlho trvá respiračný afekt?

Zodpovedané
21. mar 2021

Dobrý deň,

predpokladám, že môj syn má respiračný afekt. Prvýkrát sme si to u neho všimli, keď mal asi 8 mesiacov. Bola u nás sestra s deťmi, ktoré sa hrali. Sestrin syn do môjho syna nechtiac narazil a on sa rozplakal až plakať prestal, omodral a odpadol. Trvalo to pár sekúnd.

Teraz má syn 15 mesiacov, niekedy sa buchne a len plače. Ale niekedy doslova omodráva a vtedy pomáha fúkanie do tvare. Po fúknutí buď plače ďalej, alebo plakať prestane a je úplne v poriadku.

Ako dlho môžu trvať takéto stavy?

O 6 mesiacov by som sa mala vrátiť do práce a syn by mal ísť do jasiel. Už teraz kvôli tomu nemôžem spávať a nenormálne sa bojím.

Ďakujem

Dobrý deň

afektívne respiračné záchvaty začínajú zvyčajne po 6. mesiaci a nevyskytujú sa neskôr ako po 2. roku života.

Vznikajúcim faktorom je bolesť alebo negatívna emócia. Môžu sa vyskytovať ojedinele alebo denne.

U vášho synčeka ide o tzv. cyanotickú formu. Je typická pre batoľový vek. Spúšťačom mechanizmom je plač alebo silný afekt bez plaču. Na niekoľko sekúnd dieťa zadrží dych v nádychu, s následným omodranim v tvári a môže byť až porucha vedomia (ak trvá dlhšie môžu sa objaviť krátke generalizované kŕče).

Takže myslím, že do obdobia kedy odídete do prace mohli afekty odznieť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas