Ako doplním železo dvojročnému chlapcovi?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý večer,

môj dvojročný syn je už dlhšiu dobu dosť unavený, bledý a malátny. Pediatrička mu z krvi zistila, že má málo železa.

Ako mu môžem doplniť železo okrem toho, že má užívať lieky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné v strave podávať mäso - nie iba kuracie, morčacie a zajačie, ale aj teľacie, bravčové a hovädzie.

Takže je treba zvýšiť príjem bravčového a hovädzieho mäsa (aj keď ku vzťahu k planéte a k udržateľnosti zdrojov, to úplne nie je v mojom presvedčení, najmä, čo sa hovädzieho týka - ale to je už môj osobný názor - medicínsky je hovädzie mäso určite vhodné).

Maltofer (alebo iné preparáty železa) je vhodný zapíjať čistou vodou. Prípadne riedenými ovocnými šťavami, ktoré obsahujú vitamín C. Ten totiž vstrebávaniu železa pomáha.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas