Ako je možné, že môj syn nikoho nenakazil kiahňami?

Zodpovedané
17. máj 2019

Dobrý deň,

môj syn dostal utorok po Veľkej noci ovčie kiahne. Počas pondelku bol na oblievačke a bol v kontakte s dvomi deťmi, ktoré ovčie kiahne ešte neprekonali. Na druhý deň už kýchal a mal soplík a bol v kontakte s ďalšími dvomi deťmi, ktoré ich tiež ešte nemali. A bol aj so svojou sestričkou, ktorá s ním má spoločnú izbu a v deň, keď sa mu objavila prvá vyrážka dokonca pili z tej istej fľaše. Vyrážka sa mu objavila až v utorok večer.

Ovčie kiahne sme mali potvrdené našou pediatričkou a bol aj výskyt v našej škôlke.

Všade píšu, že nákazlivosť je veľmi vysoká, ale on nenakazil nikoho, lebo žiadne dieťa sa nevyhádzalo a to je už 24 deň od prvej vyrážky.

Ako je to možné?

Pritom dcéra máva časté virózy, takže imunitu nemá veľmi dobrú.

Je ešte možnosť, že by sa vyhádzala neskôr?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

možnosť nakazenia sa od chorého je pri ovčích kiahňoch 1-2 dni predtým, ako sa chorému jedincovi "vyhodia" prvé vyrážky.

Preto Váš synček v pondelok na oblievačke, aj v utorok bol už infekčný, a teda deti mohol nakaziť.

Inkubačná doba (teda čas, kedy sa ochorenie prejaví) je 10 - 21 dní, takže ak sa deťom ani po 24. dňoch ochorenie neprejavilo, už sa zrejme neprejaví. Teda si myslím, že nateraz u dcérky nemusíte čakať akékoľvek prejavy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas