Ako je to s vývojom reči dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
10. apr 2020

Dobrý večer,

moja dcérka mala v januári dva roky a mám pocit, že málo rozpráva. Snažíme sa jej venovať, čítame si. Dcérka po nás žiadne slová neopakuje. Vie iba také základné, mama, tata, mňam, hav. Ovláda farby v angličtine, ale na mená zvieratiek vydáva iba vymyslené zvuky.

Pekne vedela povedať aj ako sa volá a koľko má rokov, ale posledné týždne nám už ani na tieto otázky nechce odpovedať. Parkrát sa nám stalo, že sa tak nazlostila, že až so sebou hodila o zem. Akonáhle sa najeduje, tak ju musíme chytať, aby si niečo nespravila.

Mám pocit, akoby sa niečo dialo s našou dcérkou. Najprv som mala pocit, že je to vzdor, ale mám pocit, že to nie je dobré.

Ako to je s vývojom reči u dvojročných detičiek?

Ako ju viac motivovať?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

prejavy správania sú prejavmi vzdoru. Čo sa týka reči, dieťa v 2 rokoch by malo používať asi 30 slov (dievčatá zvyknú viac, chlapci sú väčšinou pomalší v reči) a hovoriť v náznakoch krátkych viet.

Sú však deti, ktoré sa rozrozprávajú až okolo 3 rokov a deti, ktoré rozprávajú už 18-mesačné. Ako s celým vývojom to treba hodnotiť komplexne.

Vrámci motivácie dieťaťa Vám neodporúčam zaťažovať ju cudzím jazykom v tomto veku, je to skôr kontraproduktívne, nakoľko nerozpráva v svojej reči.

Určite je dobrá forma čítať s knižky, spievať pesničky, básničky, počúvať detské piesne (bez TV prenosu).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas