Ako liečiť reflux u 8 týždňového dieťaťa?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

dcérka má 8 týždňov a v pondelok sme boli u pediatra, pretože veľmi chrčala. Bola zahlienená, ale soplíky nemá. Povedal, že zrejme má reflux, keďže po každom papaní grcká a to jej pozateká a kvôli tomu môže chrčať. Keďže ju popri kojení dokrmujem, lebo nemám dosť mlieka. Dal nám Nutrilon AR a Gastrotuss.

Na tom sirupe je písané, že sa dáva 10 minút po kojení. Ja ju hneď po kojení dám odgrgnúť, no skoro vždy sa mi pri tom aj pogrcká, takže ten sirup jej dávam až potom. Niekedy grcká viackrát, aj po polhodine, ani sirup nepomáha.

Poslednú dobu mi pije dosť málo. Vždy ju najprv nakojím z oboch prsníkov a keďže potom grcká, nechám ju chvíľu oddýchnuť na rukách vo zvýšenej polohe. Keď jej po hodinke dávam Nutrilon, dosť sa zlostí, potiahne niekedy len 20 ml, max. 40. Aj po ňom grcká.

Cez deň sa zvykne dosť poučiť, vrtí sa, vydáva zvuky akoby tlačila. Vykaká sa väčšinou raz denne, stolicu má žlto oranžovú, riedku. Aj si poprdká, no ide jej to ťažko.

Myslíte, že jej nerobí dobre to umelé mliečko?

Ktoré iné by som mohla skúsiť, aby jej pomohlo aj s tým refluxom?

Čo ešte môžem spraviť, aby sa to grckanie zlepšilo?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko kojíte, tak odporúčam Vám kúpiť si Nutriton prípravok, ktorý dáte dcérke zarobený s odstriekaným mliekom pred prisatim na prsník.

Mliečko, ktoré Vám pani doktorka dala aj s Gasttrotuss sirupom, sú dobré, nemenila by som.

Pri deťoch s refluxom sú aj tak najdôležitejšie tzv. antirefluxné zásady. To znamená menšie dávky jedla (radšej častejšie - čiže, ak nechce po kojení z oboch prsníkov UM, tak jej ho ani nedávať, keďže ho aj tak grcká!). Ďalej, po jedle aspoň 30 minút na rukách. Ak dieťa zaspí, dať do antirefluxnej polohy (bud to má v sebe ako funkciu postieľka, alebo proste podložiť pod matrac tam, kde je hlava dieťatka tak, aby bol vo zvýšenom asi 30 st.uhle).

Gastrotuss môžete dať pred papaním, nie po papaní. Nakoľko ako píšete, už je vygrckaná a to nemá význam. Aby sa už v žalúdku obsah zahusťoval, tak podanie je vhodné pred celou dávkou mliečka.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich