Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť záchvat nočného kašľa u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

náš syn má dva roky a 6 mesiacov a už pred tromi mesiacmi začal pokašliavať. Soplík nemá. Začalo to pri jedení polievky, potom pri smiechu, pri behaní a najviac v polohe ležmo.

Jeden večer bolo počuť chrapot na hrudníku a išli sme na pohotovosť. Urobili mu RTG a nález bol negatívny. Poslali nás na ORL, kde mu zistili len zelené sople v nose a odporúčali bronchoskopiu.

Záchvaty boli také, že 15 minút kašeľ a následný chrapot a potom kľud. Rozhodli sme sa, že na to vyšetrenie nepôjdeme. Kašeľ pretrváva a dosť sa to zhoršilo, v noci už ani nespíme.
Cez deň kašle veľmi málo, a to väčšinou popri jedle a po tekutinách. Boli sme na gastre, kde potvrdili reflux, ale žiadne lieky sme nedostali. Iba Gastrotuss sirup, ktorý máme dávať večer pred spaním.

Synovi vzali krv, či nie je alergický. Od malička je atopik. Pred dvomi týždňami sme vylúčili úplne mlieko. Pokožka sa vyčistila zostala, je suchá a premasťujeme ju.

Syn je prieduškár a každý sopeľ bol riešený antibiotikami. Minulý rok ich mal 4x.

Ako máme ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

RTG nález bol síce negatívny, avšak bolo Vám doporučené bronchoskopické vyšetrenie, ktoré sa odporučilo preto, aby sa lepšie a presne vizualizovali dýchacie cesty (prítomnosť cudzieho telesa, iná možná patológia) Vášho synčeka a teda sa objasnil dôvod symptómov.

Stále Vás trápi kašeľ, v noci ani nespíte. Na reflux lieky máte, dávajte ich určite aj naďalej.

Ďalší postup budú lekári schopní určiť po odporúčanom bronchoskopickom vyšetrení. Bronchoskopia sa realizuje v celkovej narkóze, synček nebude nič cítiť.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas