Ako ma správne vyzerať priberanie trojmesačného dieťaťa?

Zodpovedané
22. jún 2022

Dobrý deň,

syn sa narodil s váhou 3,8 kg. Váha mu klesla na 3,6 kg. V 13. týždni má váhu 6,5 kg. V priemere pribral za týždeň 200 g, posledné dva týždne je to však iba 100 - 120 g.

Názory na priberanie sa líšia. Podľa WHO by malo takto staré dieťa priberať 70 - 120 g. Všade ale počúvam, že by to malo byť 150 g. Je na umelom mlieku, vypije 700 - 800 ml. Viac do neho nedostanem a nasilu ho kŕmiť nebudem. Je spokojný, usmievavý a čulý, nikdy negrcká. Kvôli iným symptómom bol na sone srdca a všetko ok.

Je jeho váha ok?

Môžem sa riadiť podľa priloženej fotky?

Ďakujem

Dobrý deň,

jeho váha je v poriadku. Jeden týždeň priberie tak, druhý inak. Pokiaľ Vám doktorka neodporučila váženie, tak ho Vy doma ani nevážte. Zbytočne to stresuje Vás a tým pádom aj jeho.

Je dôležité, aby priberal na poradniach u doktorky s odstupmi v akých poradniach sú. To je smerodajnejšie ako týždenné prírastky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas