Ako motivovať 28 mesačného syna, aby papal druhé jedlo?

Zodpovedané
8. máj 2020

Dobrý deň,

môj syn má 28 mesiacov a v podstate od roka riešime problém, že po zobudení nechce nič papať. Je dosť vyberavý. Na raňajky spapá chlebík alebo rohlík. Nesmie byť natretý, musí byť čistý a nakrájaný na kocky. K tomu má uhorku a salámu. Zo šunky ho napína.

Polievky spapá všetky. Na olovrant má banán alebo jablko, eventuálne detskú výživu. Na večeru opäť pečivo alebo kasu z ovsených vločiek.

Problém je druhé jedlo. Nespapá nič okrem halušiek s tvarohom a cestovín. Aj to musia byť vrtuľky. Z iného druhu ho napne. Stravu mu ponúkam rôznu, aby spoznával nové chute. Bez úspechu. Na gastre nám dali Nutrison multifibre na podporu chuti a priberanie.

Mliečka mu chutia, ale syn nepribral. Ma 13 kg a 85 cm.

Ako ho motivovať, aby mal záujem o jedlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

váha 13 kg nie je síce priemerná (to je u detí v jeho veku 14,5 kg), ale nie je to ani "katastrofa". To, že nechce nové chute je v tomto veku celkom bežné, batoľatá zostávajú verné svojím stravovacím stereotypom, čo je náročné, najmä pre nás matky, ale ak je strava vyvážená, nie je to žiaden problém.

Čo sa týka polievočky, ktorú spapá treba ich variť mäsovo-zeleninové, aby hlavný pokrm, čo sa týka obsahu živín mal v tomto jedle, ktoré jedáva denne a rád. Cestoviny totižto neobsiahnu minerály, ktoré v mäsku si a treba zabezpečiť, aby synček nebol chudokrvný.

Čo sa motivácie týka, je to trošku boj s trpezlivosťou a časom. Sú rôzne odporúčania, ktoré sa však nemusia byť úspešné na rôznych deťoch, to je Vám asi jasné.

Jednou z možností (francúzska cesta výchovy asi vo všetkom) je nedať dieťaťu na výber, ponúknuť mu pokrm (druhé jedlo) po spánku, aj na večeru - ak je hladný spapá. Ak nie, nedať mu však nič iné.

Ďalšou možnosťou je motivovať ho napríklad, aby bol súčasťou varenia a takouto formou hry sa potom snažil svoje jedlo zjesť. Možnosť je aj odísť na pár dní na olovranty, resp. forma, že mu ich bude podávať babička, manžel. Možno synček nebude tak vyjednávať s inou osobou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas