Ako optimalizovať zloženie stravy u trojročného syna?

Zodpovedané
18. feb 2020

Dobrý deň,

môj syn bude mať v apríli 3 roky. Do 2,5 roku veku jedával úplne všetko. Papal zeleninu, mäso, prívarky, kyslomliečne výrobky. Od leta začal odmietať zeleninu. A postupne odmieta bežne varené jedlá a chce jest iba "grisku".

Pripravujem zdravšie verzie - špaldovú krupicu, pomleté ovsené vločky a vôbec nesladím. Kľudne by to jedol trikrát denne. Ráno mu to odmietnem variť a poviem mu, že bude mať grahamový rohlík. To zje.

Na desiatu a olovrant m ovocie. Zje však iba jablko a hrozno. V lete spapá viac sezónneho ovocia - čerešne, melóny, broskyne, nektarinky. Výživu odmieta.

Na obed a večeru mu najskôr ponúkam normálne varené jedlo. Pestrá ponuka. Nezje, plače a pýta grisku. Nechala som ho aj vychladnúť, vynechala som daný chod. Úspech to však nemalo.

Ani ďalšie normálne varené jedlo nezjedol. Skúsila som voľnopredajné doplnky výživy - probiotiká, B-komplex, Pediakid sirup na zlepšenie chuti do jedla. Nič sa nezmenilo.

Ako optimalizovať zloženie stravy?

Jedlo mu ponúkam, nenútim ho. Jedávame spoločne. Sladkosti nejedáva vôbec. Na stole môže mať širokú ponuku koláčov, sladkostí a vôbec si nedá,l ebo nikdy to nejedol. Ani pri ponúknutí by si to nedal.

Zdravotné problémy nemá a hladinu železa má v poriadku. Má asi 98 cm a váži 13 kg. Z doplnkov výživy mu dávam len Mollers rybí olej.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám nič iné, "iba" trpezlivosť a čas.

V tomto veku je bežné, že deti sú výberavé v jedle, že nemajú radi žiadne nové potraviny, resp.dokonca začínajú odmietať, tie, ktoré dovtedy jedli pekne.

Na raňajky (ak bude tolerovať) pokojne môžete skúšať s rohlíkom rôzne nátierky - rybaciu, cícerovú, alebo iné zeleninové, vajíčkovú.

Ale ako vravím, nové pre synčeka nateraz môže znamenať zlé. To, že papká iba obmedzené druhy ovocia vôbec nevadí, nenúťte ho do toho.

Aj s obedom postupujete správne, myslím, že to je naozaj iba obdobie, ktoré sa preklenie.

Dôležité je celkové prospievanie synčeka - ktoré je absolútne v poriadku, krvný obraz v poriadku, zásoby železa v poriadku.

Veľmi oceňujem, že synčekovi dávate aj rybí olej a že dbáte na zdravú stravu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas