Ako pomôcť 19 mesačnej dcérke, ktorá má spánkovú regresiu?

Zodpovedané
17. okt 2021

Dobrý deň,

19 mesačnej dcérke sa náhle zmenil spánok a neviem jej pomôcť. Začala odmietať poobedný a aj nočný spánok. Prvé dva dni vynechala poobedný spánok preto, lebo som ju nevedela nijako uspať. Vyskúšala som všetky spôsoby a trvalo mi to 2 hodiny. Aj tak nezaspala. Ešte má aj obdobie vzdoru, tak sa aj dosť priečila tomu spánku a večer zaspala o 20:00. V noci sa zobudila a volala ma, že sa chce hrať a bola hore 3 hodiny.

Našťastie už spinká aj poobede. Ale ako prestala odmietať spinkať poobede, tak začala odmietať spať večer. Dcérka začne prejavovať únavu okolo 19:00hod. Ako bola zvyknutá pred týmto obdobím o19:00 začala prejavovať únavu, okúpala som ju dala papať prečítala knižku, niekedy aj pustila rozprávku a o 20:00 som ju uspala podľa potreby akú si žiadala. Buď na rukách alebo na posteli.

Dnes je to tak, že zaspí až o 23:00. Aj keď je unavená padajú jej očká aj ma stále volá do spálne a hovorí, že chce haji, ale proste neviem ju uspať ani na rukách a ani na posteli. Celé 3 hodiny skúšam všetko možné, ale nejde to. Potom je podráždená, prejavuje viac vzdor, keď niečo nie je podľa nej. Keď sa jej nedá zaspať, tak ma volá do izbičky, aby sme sa išli hrať.

Podobá sa mi to na spánkovú regresiu.

Ako jej môžem pomôcť?

Namiesto 12 hodinového nočného spánku spáva 9 hodín a nechcem, aby jej to nejako ublížilo.

Ďakujem

Dobrý deň,

z krátkodobého hľadiska to dcérke neublíži. Netrúfam si rozdávať nejaké rady touto formou. Skúste sa obrátiť na nejakú spánkovú poradkyňu, ktorá sa na vec pozrie komplexnejšie zo širšej perspektívy (aj ohľadom stravy, režimu, vzťahu, či sa niečo nezmenilo čo by mohlo prispievať k spánkovej zmene).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas