Ako pomôcť 25 mesačnej dcérke, ktorá má tvrdú stolicu?

Zodpovedané
25. jún 2021

Dobrý deň,

dcéra má 25 mesiacov a začala mať problémy so stolicou. Zvykla kakať každý deň, no teraz kaká každé 2 - 3 dní. Stolica je tvrdá a pri vykonávaní potreby plače.

Pije veľa vody, čaj, dzús, papá ovocie, polievky, normálne jedlo. Večer a ráno mlieko s detskou kašou. Tento týždeň sme jej dávali mlieko bezlaktózové, vraj je ľahšie na trávenie. Čipky jej nechcem stále dávať a ani probiotiká.

Ako jej pomôžem?

Ako sa dá zmäkčiť stolica?

Môže to byť alergia?

Ďakujem

Dobrý deň,

bezlaktózové mliečko dávať nemusíte. Naopak s probiotikami (aj keby dávate) dlhodobo nič pokaziť nemôžete.

Je to pomerne bežné v tomto veku, treba dbať na pitný režim, vhodnú stravu, veľa vodového ovocia, zeleniny, menej pečiva, zemiakov, ryže a banánov, čokoládiek, cukru. Je veľmi dôležité, aby si dcérka nespravila zlú asociáciu bolesti pri kakaní, lebo bude zadržiavať ešte viac a to je potom zacyklený kruh.

Dobré je prechodne na zmäkčenie používať prípravok Forlax (ale mal výpadok z lekární, neviem ako to je teraz). Potom je možnosť od lekára na predpis prechodne Duphalac.

Forlax 10 g

Forlax 10 mg obsahuje účinnú látku makrogol 4000. Funguje tak, že zvýši obsah vody v stolici, čo pomôže prekonať problémy spôsobené veľmi pomalými pohybmi čriev. Nevstrebáva do krvného obehu a ani sa v tele nerozkladá.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas