Ako pomôcť 28 mesačnej dcérke, ktorá úmyselne zadržiava stolicu?

Zodpovedané
10. jan 2022

Dobrý deň,

dcérka má 28 mesiacov a úmyselne zadržiava stolicu. Pediatrička jej predpísala čapíky a preháňadlo. Nepomáha to. Boji sa tlačiť. Od 12.12. sme prešli z plienok na nočník a záchod. Nevyprázdni sa ani do plienky. Len nasilu, čo už neudrží.

Predtým sa už vyprázdnila do nočníka aj záchodu.

Nemôže mať trhlinky v konečníku?

Mala 2x krvavú stolicu. Sedí na nočníku aj hodinu, len sa hojdá a netlačí. Hovorí, že ju to bolí.

Čo nám odporúčate?

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba určite zvýšiť príjem tekutín. Neviem, čo Vám pani doktorka predpísala, či to bolo jednorázové alebo dlhodobé.

Ja odporúčam prípravky typu Dolcosoft a probiotiká Probiofix Imun. V strave dbať na minimum sladkostí, múčnych jedál. A zvýšiť ovocie a zeleninu, zároveň pohybové aktivity.

Čo sa týka trhlniek, pokiaľ je na stolici čerstvá krv, tak o trhlinku na konečníku pôjde. Je to bohužiaľ pomerne častá komplikácia prechodu na nočník. Treba sa z tohto začarovaného kruhu zadržiavania a bolesti dostať. A to najlepšie práve pomocou prípravku na zmäkčenie stolice, spolu s dostatočným pitným režimom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas