Ako pomôcť 4-ročnej dcérke bez antibiotík, keď má už mesiac trvajúci kašeľ?

Zodpovedané
17. nov 2022

Dobrý deň,

moja 4-ročná dcérka má už vyše mesiaca dusivý kašeľ. Priniesla si zo škôlky soplík, ktorý jej hneď prešiel do kašľa. Teplotu vôbec nemala.

Boli sme u doktora, ktorý nám predpísal Kalobu, morskú vodu do nosa, Nasivin a proti kašľu Stoptussin. Inhalovala trikrát do dňa Vincentku. Kašeľ po dvoch týždňoch prešiel, dcérka išla do škôlky a po dvoch dňoch opäť začala kašlať. Ku kašľu sa pridali aj zelené sople, na ktoré jej lekár predpísal Pamycon. Ten celý dobrala, sople prešli, ale kašeľ nie.

Po ďalších dvoch týždňoch som opäť volala pediatrovi, aby jej spravil aspoň výtery, lebo sa mi to už naozaj nepáčilo. Lekár však výtery neurobil, rovno dcére nasadil antibiotiká Sumamed. To ma trošku prekvapilo, keďže jej ich predpísal bez toho, aby jej spravil CRP vyšetrenie. Teraz som bezradná, nechcem jej organizmus zaťažovať antibiotikami. Okrem toho kašľa je veselá, nebýva unavená, teplotu nemala ani raz.

Ako by som mohla dcérke pomôcť bez antibiotík?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez toho, aby som osobne dcérku videla a vyšetrila v priebehu celého času sa mi to nedá hodnotiť.

Na ordináciu ATB nie je vždy nutné CRP, o tom rozhoduje lekár. Mne to príde, že organizmus Vašej dcérky potrebuje viac času po prekonanom ochorení na to, aby sa dal dokopy. Takto hneď po jednom ochorení, ochorie znova a je to kontraproduktívne.

Radšej zostať o 5 dní doma po vyliečení sa z choroby dlhšie bez kolektívu, aby aj imunita mala čas zregenerovať a nechytila nový vírus na oslabený terén.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas