Ako pomôcť 7 mesačnej dcérke, ktorá má zápchu?

Zodpovedané
20. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 7 mesačnej dcérky. Pokým bola plne dojčená, tak kakala raz za 8 - 9 dní. Teraz má už zaradený obedný zeleninový (aj mäsko, žĺtok), desiatový ovocný príkrm a večer kašu. Kaká cca raz za 3 - 5 dni a to veľmi ťažko. Stolica je úplne tvrdá, kúskovaná. Pri kakaní väčšinou vykaká len jeden malý kúsok tvrdý a ďalej jej musím pomáhať s nôžkami do hora k brušku. Resp. s vatovou tyčinkou, aby to vôbec vyšlo. Ak som to nechala tak, že do toho nechcem zasahovať, nevykakala sa. Resp. prešiel týždeň a musela som jej pomôcť a bolo to ešte horšie.

Okrem príkrmov je dojčená cca 4x denne. (+2krát v noci) Neviem, či kameňom úrazu nemôže byť to, že nevie piť vodičku z fľaše, ani z ničoho iného. Dávam jej vodu za jedlom po lyžičkách, ale väčšinu vypľuje. Príkrmy jej robím maximálne riedke. Keď postrúham hrušku, tak tam pridám 1/2-1 deci vody. Zeleninový tiež tak, že je riedky. Kašu robím redšiu ako je v návode.

Mrkvu, batát, banán a ani nič, čo zapeká nedávame. Kašu sme skúsili aj Nestlé slivkovú. Do každej kaše dávam Hipp bio šťavy 2-3 lyžice slivkovú alebo hruškovú. Ovocie dávam prevažne hrušky, hrozno bez šupky a jablko.

Občas dávam aj čípok, keď je už fakt zle. Skúšala som aj odvar z ovsených vločiek a do zeleniny dávam malú lyžičku olivového oleja. Probiotiká Probio-Fix baby užíva denne. Inak je čulá, jesť jej chutí. Spapá 150 ml príkrmu na porciu.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemám, čo dodať, robíte všetko ukážkovo. Treba iba nejako docieliť ten pitný režim (vody). Lyžičkou, zo štamprlíka, slamkou, z pítka... z vane pri kúpaní. Proste nejako ten príjem navýšiť. Nič iné nepomôže, lebo všetko ostatné robíte ukážkovo.

Ešte je otázne či nedávate napr. viac ako 100 g ovocia denne - aj veľa vlákniny v tomto veku totižto môže spôsobiť zápchu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas